Jednym z chronionych, przepisami Konstytucji RP, podstawowych wartości człowieka jest prawo własności, które nabiera szczególnego znaczenia w kontekście korzystania z nieruchomości. W polskim porządku prawnym, w aktach prawnych różnej rangi, można odnaleźć wiele norm odnoszących się do tej materii. Dotyczy to zarówno prawa administracyjnego, w tym w szczególności prawa ochrony środowiska, prawa cywilnego czy chociażby prawa karnego. Tematyka ta jest niewątpliwie interdyscyplinarna. Co więcej, liczba przepisów prawnych na ten temat ciągle rośnie, co może być spowodowane planowaniem i wdrażaniem działań mających na celu ochronę różnych elementów środowiska.
Szczególnie istotne znaczenie ma to, że właściciel nieruchomości spotyka się z wieloma praktycznymi problemami wynikającymi z konieczności przestrzegania zróżnicowanych nakazów i zakazów w procesie inwestycyjno-budowlanym i po jego zakończeniu. Prawne uwarunkowania korzystania z nieruchomości wynikające z ochrony środowiska mają tutaj decydujące znaczenie, zarówno na etapie realizacji przedsięwzięcia, jak i jego późniejszej eksploatacji. Brak odpowiedniego nadzoru nad przestrzeganiem prawa ochrony środowiska może stwarzać duże zagrożenie dla realizacji inwestycji.
Konferencja jest kierowana do: teoretyków i praktyków, przedstawicieli zawodów prawniczych, administratywistów zatrudnionych w administracji (rządowej i samorządowej), organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców zainteresowanych tematyką rozwiązywania problemów związanych z ochroną środowiska, w tym także w kontekście procesu inwestycyjno-budowlanego.
Konferencja odbędzie się 1 grudnia 2023 r. godz. 10:00-15:00 w formie hybrydowej - stacjonarnie w Sali Rady Wydziału WPiA UŁ oraz online. Link do konferencji zostanie udostępniony wkrótce.
Sekretariat Konferencji:
mkuzniak@wpia.uni.lodz.pl
tel. 42-635-46-09