Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Birutę Lewaszkiewicz-Petrykowską

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej prof. Birutę Lewaszkiewicz-Petrykowską – jednej z najbardziej zasłużonych osób w historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Rektor Żądzińska na tle tablicy prof. Petrykowskiej

Tablica znajduje się przy wejściu do Auli Czerwonej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (WPiA UŁ), która decyzją Rady Wydziału WPiA UŁ z czerwca tego roku nosi imię prof. Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej.

Niezwykły autorytet moralny i naukowy

Oficjalnego odsłonięcia tablicy dokonała rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Elżbieta Żądzińska, która podkreśliła, że nie ma przedstawiciela Wydziału Prawa i Administracji UŁ, który odnosiłby się do prof. Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej inaczej, jak do niezwykłego autorytetu moralnego i naukowego.

W ceremonii wziął również udział prorektor ds. nauki, prof. Łukasz Korporowicz, przedstawiciele władz dziekańskich WPiA UŁ na czele z dziekan, prof. Moniką Bogucką-Felczak oraz członkowie społeczności wydziału w tym pracownicy i studenci, a także zaproszeni goście.

Kilka słów wspominających prof. Lewaszkiewicz-Petrykowską powiedziała prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka, która podkreślała, jak wymagającym, a zarazem sprawiedliwym wykładowcą była pani profesor.

Prof. Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska była m.in. dziekanem WPiA UŁ, Sędzią Trybunału Konstytucyjnego, współtwórczynią łódzkiej szkoły prawa cywilnego, wychowawcą kilku pokoleń znakomitych teoretyków i praktyków prawa. Za swoją działalność była odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2015 r.), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2009 r.) i Krzyżem Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2001 r.).

Fotorelacja z wydarzenia