X Seminarium Szubertowskie

Miejsce wydarzenia: Kopcińskiego 8/12, 90-232 Łódź

X Seminarium Szubertowskie pt. „Status prawny nauczyciela akademickiego – wybrane aspekty, stan obecny i projekcja przyszłości" odbędzie się 26 października 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w sali sądowej (3.64).

Katedra Prawa Pracy, Katedra Europejskiego, Międzynarodowego i Zbiorowego Prawa Pracy oraz Polska Sieć Naukowa Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego COOPERANTE mają zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję X Seminarium Szubertowskie pt. „Status prawny nauczyciela akademickiego – wybrane aspekty, stan obecny i projekcja przyszłości", które odbędzie się 26 października 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji UŁ w sali sądowej (3.64).

Założenia konferencji

W bieżącym roku mija 5 lat od czasu wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Regulacja ta wprowadziła nowe rozwiązania instytucjonalne dla prowadzenia działalności naukowej w Polsce, a także nowe zasady zatrudniania i organizacji pracy pracowników uczelni. W kolejnym roku akademickim upłynie również pierwsza kadencja organów uczelni działających w przyjętych wówczas formach organizacyjnych. Nowa regulacja sformułowała nowe wyzwania zarówno wobec instytucji akademickich, jak i zatrudnionych w nich i prowadzących działalność badawczą i dydaktyczną pracowników. Stan ten skłania do refleksji nad sytuacją zawodową świata akademickiego, nad warunkami świadczenia pracy przez jego członków, nad formami aktywności zawodowej i ich różnorodnością, nad możliwościami godzenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. Pytań postawić można w tym przedmiocie jeszcze bardzo wiele.

Konferencja adresowana jest do teoretyków i praktyków prawa pracy, do wszystkich osób zainteresowanych tą problematyką – do przedstawicieli różnych środowisk akademickich bez względu na uprawianą dyscyplinę badawczą, do działaczy związkowych, społecznych, polityków, jak też do osób uczestniczących w świecie akademickim w różnych rolach w procesie zarządzania działalnością badawczą, dydaktyczną i organizacyjną. Wnioski i ustalenia, które podczas tej konferencji zostaną poczynione, posłużą do doskonalenia praktyki stosowania prawa akademickiego, jak też do zainicjowania procesu doskonalenia regulacji prawnej w kierunku dopasowania jej do potrzeb efektywnego prowadzenia badań naukowych i dydaktyki akademickiej, do stworzenia warunków sprzyjających poprawie komfortu codziennej pracy badawczej i dydaktycznej oraz podnoszeniu poziomu z zadowolenia z jej wykonywania.

Informacje organizacyjne

Konferencja ma charakter stacjonarny: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, sala sądowa (3.64), Łódź, ul. Kopcińskiego 8/12.

Rejestracja online: do dnia 23 października 2023 r. za pomocą formularza rejestracyjnego.

Opłata konferencyjna w kwocie 130 zł powinna zostać wniesiona po dokonaniu rejestracji, nie później jednak niż do 23 października br., na rachunek bankowy:

70 1240 6292 1111 0011 2803 3679 (tytuł wpłaty: imię i nazwisko).

Plakaty w ramach Sesji posterowej mogą być prezentowane w dwóch zestawach tematycznych:

  • plakaty związane z tytułem Konferencji,
  • plakaty dotyczące aktualnych problemów prawa pracy i prawa zabezpieczenia społecznego. 

Uczestnicy Konferencji zainteresowani przedstawieniem plakatu w Sesji posterowej proszeni są o zgłoszenie udziału w sesji przy okazji rejestracji. Temat plakatu należy przesłać najpóźniej do dnia 23 października br., zaś plakat w formie papierowej należy dostarczyć najpóźniej w dniu konferencji.

Kontakt

Dr Marcin Mielczarek (sekretarz Konferencji): mmielczarek@wpia.uni.lodz.pl 

Prof. UŁ dr hab. Mirosław Włodarczyk: mwlodarczyk@wpia.uni.lodz.pl 

Mgr Beata Miros (sekretariat Katedry): bmiros@wpia.uni.lodz.pl 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Kopcińskiego 8/12, 90-232 Łódź

"monthViewContentUid" constant not set