Uwzględnianie ochrony danych osobowych w projektowaniu aktów normatywnych

Centrum Wiedzy Eksperckiej zaprasza na szkolenie online, które odbędzie się 18 stycznia 2024 r.

Tworzenie przepisów powszechnie obowiązujących oraz aktów kierownictwa wewnętrznego wielokrotnie wymaga uwzględnienia rozwiązań z zakresu ochrony danych osobowych. Gwarancje dla ochrony danych osobowych wyrażone zostały w Konstytucji RP, a także w aktach prawa UE z RODO na czele. Przy konstruowaniu ustaw, rozporządzeń, aktów prawa miejscowego, uchwał, zarządzeń, wewnętrznych polityk, instrukcji konieczne jest umiejętne połączenie regulowanej materii z wymogami z zakresu ochrony danych osobowych. Nie chodzi bowiem o to, by przepisywać RODO, czy tzw. ustawę policyjną, albo pisać, że w danym obszarze ochrona danych osobowych nie obowiązuje, ale o to, aby zgodnie z Konstytucją oraz prawem unijnym i krajowym, przy uwzględnieniu praktyki sądowej, praktyki EROD i stanowisk Prezesa UPDO, wprowadzić regulacje, które efektywnie da się zastosować i które nie będą kwestionowane w trybie nadzorczym. Podczas szkolenia udzielimy licznych wskazówek, jak tego dokonać.

Prowadząca:
Dr hab. Marlena Sakowska-Baryła, prof. UŁ - profesor w Katedrze Europejskiego Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, doktor habilitowana nauk prawnych, radczyni prawna, partnerka w Sakowska-Baryła, Czaplińska Kancelarii Radców Prawnych Sp. p., wiceprezeska SBC Inspektor Sp. z o.o. oraz redaktor naczelna kwartalnika "ABI Expert”.

Rejestracja i szczegółowy program przez stronę Centrum Wiedzy Eksperckiej.