Spotkanie jest pierwszym z serii spotkań organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Administratywistów WPiA UŁ, podczas których pojawiać się będą goście specjalni.
Wymagana jest wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem formularza.
Sylwetka prof. Wojciecha Chróścielewskiego
Prof. dr hab. Wojciech Chróścielewski na Wydziale Prawa i Administracji UŁ rozpoczął w 1975 r., w Zakładzie Prawa Administracyjnego Gospodarczego.Po reorganizacji struktury Wydziału kontynuował ją w Katedrze Postępowania Administracyjnego.Przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej – doktorat (1984 r.), habilitacja (1994 r.), tytuł profesora nauk prawnych (2002 r.).
W latach 1995 – 1999 pełnił obowiązki członka etatowego Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi. Od 2001 r. był sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w październiku 2012 r. przeszedł, z przyczyn zdrowotnych, w stan spoczynku.
Zainteresowania naukowe prof. W. Chróścielewskiego skupiają się wokół trzech grup zagadnień. Pierwszą jest kontynuacja badań związanych z problematyką podziału terytorialnego państwa,a w szczególności-z podziałami terytorialnymi specjalnymi,którym to kwestiom poświęcona była jego rozprawa doktorska: "Podziały terytorialne specjalne" - opublikowana przez PWN w 1987 r. Druga grupa zagadnień będących przedmiotem jego badań to kwestie dotyczące prawnych form działania administracji. Tej problematyki dotyczyła rozprawa habilitacyjna:"Akt administracyjny generalny”, a także opublikowany na łamach "Państwa i Prawa" artykuł "Imperium a gestia w działaniach administracji publicznej". Wreszcie trzeci, najobszerniejszy nurt zainteresowań badawczych profesora W. Chróścielewskiego to podstawowe zagadnienia z zakresu teorii i praktyki postępowania administracyjnego ogólnego i podatkowego. Wyrazem tych zainteresowań są glosy do orzeczeń sądowych, przeważająca większość artykułów, i studiów, a także podręczniki akademickie i monografie.
W latach 1989-1990r. pełnił funkcje eksperta w pracach Sejmowej i Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego przygotowujących projekt ustaw przywracających w Polsce samorząd terytorialny.W dwóch następnych latach brał udział w pracach rządowego Zespołu do Opracowania Koncepcji Zmian w Organizacji Terytorialnej Państwa. W 1993 r. był członkiem powołanego przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Administracji Publicznej zespołu roboczego, który opracował projekt uchwalonej w 1994 r. ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych.Rzecznik Praw Obywatelskich w 2006 r. powołał go w skład zespołu ekspertów, który popracował projekt fundamentalnej ustawy Przepisy ogólne prawa administracyjnego, który niestety z wielu względów (m. in. śmierć Rzecznika w Katastrofie Smoleńskiej) nie został uchwalony. Prezes NSA powołał go w 2012 r. na członka Zespołu do spraw przygotowania koncepcji modyfikacji przepisów o postępowaniu administracyjnym. Zespół ten opracował projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, który w 2017 r. w swej znacznej części został uchwalony jako nowela do tego Kodeksu.