Relacja ze spotkania z prof. Wojciechem Chróścielewskim

W dniu 30 listopada 2023 r. w Sali 3.64 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, w ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego Administratywistów, odbyło się pierwsze „spotkanie z gościem specjalnym”! Gościem, który zainaugurował tę inicjatywę, był Pan profesor Wojciech Chróścielewski.

W samym spotkaniu uczestniczyli licznie studenci naszego wydziału, ale także obecni byli pracownicy: Pan dr Paweł Dańczak – Prodziekan WPiA ds. studenckich dla kierunku Prawo, Pani prof. Agnieszka Krawczyk – Kierownik Katedry Postępowania Administracyjnego i Sądowej Kontroli Administracji, Panie dr Joanna Mikołajczyk i dr Anna Chmielarz-Grochal z tej Katedry, a także opiekun Koła – Pani dr Monika Kapusta – adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji.

Podczas spotkania, studenci wysłuchali kilku słów wstępu prof. Chróścielewskiego oraz jego życiorysu. Następnie przeszliśmy do pytań. Były zadawane bardzo ciekawe pytania, co świadczyło o przygotowaniu uczestników do spotkania. Dotyczyły pracy Pana profesora jako sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego – jak nim zostać, jakie sprawy najbardziej zapamiętał, o pozycji NSA w polskim sądownictwie, a także zostały zadane pytania z procedury administracyjnej, z życia akademickiego, a ostatnie pytanie dot. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, którym został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie z racji 100. rocznicy utworzenia Najwyższego Trybunału Administracyjnego w Polsce.

Spotkanie zostało zakończone kilkoma radami od Pana profesora dla studentów, podziękowaniami i oklaskami dla Gościa, wspólnym zdjęciem oraz możliwością zobaczenia odznaczenia.

Autor: Remigiusz Lipski