UNIC 2.0: wymiana myśli i pomysłów – nowe możliwości, wspólne cele
„Towards a joint vision 2040” to konferencja inaugurująca drugą fazę współpracy sojuszu UNIC (European University of Cities in Post-Industrial Transition – Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej). Podczas sesji zamykającej konferencję na Wydziale Filologicznym UŁ, obecni byli m.in. prof. Elżbieta Żądzińska rektor UŁ, prof. Łukasz Bogucki prorektor ds. współpracy z zagranicą, prof. Ed Brinksma rektor Erasmus University Rotterdam, prof. dr Peter Scholten i dr Daria Ratsiborinskaya z Erasmus University Rotterdam (którzy zarządzają projektem).
To niezwykłe doświadczenie, które umożliwi nam wspólne kształtowanie przyszłości naszego europejskiego uniwersytetu miast w transformacji postindustrialnej. Obecność naukowców Uniwersytetu Łódzkiego na tej konferencji oraz ich ogromne zainteresowanie współpracą w ramach sojuszu UNIC świadczą o sile naszej społeczności akademickiej. To było nie tylko spotkanie przedstawicieli różnych uczelni, ale prawdziwa wymiana myśli i pomysłów, które napędzają naszą naukową misję
– podsumowała spotkanie prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
Rektor UŁ w swoim wystąpieniu podkreśliła także, jak ważne są relacje z władzami miast, w których znajdują się uczelnie sojuszu:
Jesteśmy zdecydowani na zacieśnianie tych więzi, ponieważ wspólnie możemy tworzyć środowisko, które służy zarówno akademii, jak i społeczności lokalnej.
Gośćmi specjalnymi konferencji byli przedstawiciele Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki – Wołodymyr Bugrov, rektor i Ksenia Smyrnova, prorektor ds. edukacji. Zgodnie z wnioskiem UNIC Uniwersytet Tarasa Szewczenki stał się partnerem stowarzyszonym UNIC, a podczas konferencji został podpisany List Potwierdzający przynależność tej uczelni do społeczności UNIC. Ksenia Smyrnova wyraziła nadzieję na jeszcze silniejsze wzmacnianie współpracy z UNIC, z Europejskimi Uniwersytetami:
Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy tu dzisiaj być, zwłaszcza w tym strasznym dla Ukrainy czasie, czasie inwazji Rosji, której doświadczamy już przez prawie dwa lata. Nasz uniwersytet nie przestał działać nawet na jeden dzień i umacniamy się wraz z naszymi partnerami. Jesteśmy wdzięczni za wieloletnią współpracę i efektywne dwustronne partnerstwo z Uniwersytetem Łódzkim, jak i innymi uniwersytetami. Mam nadzieję, że nasze zrzeszenie w partnerstwie będzie korzystne dla każdego z nas i że wszyscy będziemy czuć się silniejsi będąc razem.
Zrównoważony rozwój, sztuka, zdrowie, superróżnorodność – wspólna wizja i przyszłość UNIC
Było to pierwsze oficjalne spotkanie wszystkich przedstawicieli dziesięciu uczelni z całej Europy tworzących sieć, otwierające nową fazę sojuszu.
Na konferencji spotkali się liderzy uczelni, koordynatorzy pakietów zadań oraz osoby w nie zaangażowane, osoby reprezentujące priorytetowe linie tematyczne w UNIC, jak również studenci ambasadorzy UNIC. Okazję do spotkania mieli także profesjonaliści z różnych obszarów wdrażających ambitne działania partnerstwa w ramach różnorakich projektów, wspierających pracowników akademickich wiedzą i doświadczeniem: eksperci ds. projektów, mobilności, współpracy zagranicznej, różnorodności, zrównoważonego rozwoju, włączenia społecznego.
Prof. dr Peter Scholten, koordynator sojuszu UNIC zachęcał do refleksji nad kluczowymi kwestiami, podkreślając, że siła leży w jedności:
Zachęcamy do odważnych marzeń nie dlatego, że tak nakazała Bruksela, ale dlatego, że widzicie przyszłość, w której edukacja i badania prosperują, przynosząc coraz bardziej znaczące skutki. Prof. Elżbieta Żądzińska kładła nacisk na myślenie nieszablonowe, zachęcając nas do odważnego wyruszania na niezbadane terytoria. Jesteście nieocenionymi zasobami, które mogą urzeczywistnić nasze wspólne aspiracje. Zasadnicze znaczenie ma wyeliminowanie tradycyjnych granic między studentami i pracownikami, uniwersytetami i miastami oraz profesjonalistami i studentami. Nie chodzi o robienie rzeczy dla studentów czy miast; chodzi o robienie rzeczy z nimi. Kierujemy to wezwanie do naszych odbiorców, w tym studentów, badaczy, decydentów, służb, miast i organizacji pozarządowych.
I kontynuując dodał:
Refleksja nad znaczeniem europejskich wartości jest niezbędna, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy od konfliktu dzieli nas mniej niż 500 kilometrów. Ta konferencja wzywa nas do wypełnienia luki między badaniami a edukacją. Nie chodzi wyłącznie o dyskusje, ale także o nowe linie tematyczne i wydziały utworzone w ramach UNIC. Podkreślamy kluczowe tematy, takie jak zrównoważony rozwój, zdrowie, superróżnorodność, sztuka, przedsiębiorcze uczenie się oraz instytucje i sprawiedliwość. Spotkanie to jest okazją dla wszystkich do nawiązania kontaktu i wyrażenia swoich potrzeb. Wszystko, co będzie wynikiem tej konferencji, zostanie poddane kurateli rady liderów, czego kulminacją będzie wspólna wizja. To wyjątkowa szansa dla każdego z was, aby przyczynić się do zdefiniowania przyszłości UNIC.
Na podstawie wypracowanych i zebranych podczas sesji i linii tematycznych wniosków, do końca grudnia tego roku powstanie wizja UNIC, by w 2024 roku rozpocząć pracę nad strategią UNIC 2040.
Plany sojuszu na najbliższe lata to rozwijanie różnych form innowacyjnej edukacji, wsparcie nauczycieli akademickich w rozwijaniu narzędzi i warsztatu dydaktycznego, mobilność – także wirtualna oraz tworzenie wspólnych formatów edukacyjnych, takich jak np. programy podwójnego dyplomowania, czy mikropoświadczenia (potwierdzenia wyników w nauce osiągniętych w ramach krótkiego doświadczenia edukacyjnego, np. kursu lub szkolenia). Kolejny etap działania sojuszu ma na celu dalsze wspieranie rozwoju wiedzy poprzez współpracę, innowacje i integrację na rzecz wpływu społecznego.
Dalsze działania to także m.in. zaprojektowanie i wdrożenie Hybrydowego Kampusu; opracowywanie procesów kojarzenia partnerów na poziomie UNIC i na szczeblu lokalnym, opartych na potrzebach miasta; mapowanie usług na rzecz mobilności włączającej (inkluzywnej)/dostępnej; UNIC – strategia globalizacji; łączenie UNIC z uczelniami i miastami spoza UE.
Sesje i warsztaty – liderzy międzynarodowych uczelni przyszłości na UŁ
Konferencja składała się z linii tematycznych, które zostały wprowadzone, aby wzmocnić działania UNIC w zakresie edukacji, zaangażowania i włączenia w struktury dziesięciu uniwersytetów. Każda linia tematyczna była skoncentrowana na konkretnym temacie związanym z transformacją postindustrialną i zrzeszała edukatorów i badaczy zajmujących się tym tematem na wydziałach wszystkich uniwersytetów partnerskich.
Sesje równoległe trwały wokół linii tematycznych: Superróżnorodność, Zrównoważony rozwój, Odporność miast, Sprawiedliwość, bezpieczeństwo i instytucje, Przedsiębiorcze uczenie się, Zdrowie i dobre samopoczucie, Przemysł kreatywny i sztuka. Wirtualny kampus: dla kogo i jak z niego korzystać?, Globalne zaangażowanie. Następnie podczas plenarnej sesji plakatowej uczestnicy wszystkich sesji z liniami tematycznymi prezentowali swoje plany działania. Spotkanie stworzyło wyjątkową możliwość dzielenia się doświadczeniem, zaangażowanie w nie innych osób (specjalistów ds. edukacji, usług ICT, biur międzynarodowych, przedstawicieli miast), tak by połączyć plany działania z odpowiednimi ekspertami.
Uczestniczy poszczególnych paneli i sesji podkreślali ogromne zaangażowanie, szeroki zakres tematyczny i intensywność spotkań. Większość miała miejsce na Wydziale Filologicznym UŁ, nieliczne odbyły się także w Bibliotece UŁ, Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UŁ oraz na Wydziale Zarządzania UŁ.
Podczas panelu „Sprawiedliwość, bezpieczeństwo i instytucje” współprowadzącą była dr Izabela Florczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego:
W ramach działań skoncentrowanych wokół tematu Sprawiedliwość, bezpieczeństwo i instytucje, będziemy pracowali nad wypracowaniem modelu, który pozwoli łączyć różne zagadnienia (takie jak prawa migrantów, cyberbezpieczeństwo, przemoc w domu) w powiązane ze sobą komponenty. Pierwszy z nich będzie sprowadzał się do przygotowania programów kursów i szkół letnich, podczas których studenci będą poszerzali swoją teoretyczną wiedzę. Wiedzę tę będą mogli wykorzystywać w swojej działalności w klinikach prawa (jednostkach wspierających doradztwem prawnym lokalne społeczności). Kompetencje uzyskane w toku kursów/szkół oraz działalności klinicznej wykorzystywane będą w czasie działań angażujących decydentów na poziomie miasta. Ze wstępnego rozeznania staje się również jasne, że wartościowym działaniem będzie stworzenie platformy do współpracy pomiędzy klinikami prawa z uczelni partnerskich, w celu wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i podnoszenia kwalifikacji (zarówno studentów, jak i kadry akademickiej wspomagającej ich działania).
(dr Izabela Florczak)
W sesji eksperckiej w Bibliotece UŁ uczestnicy mieli okazję spotkać się i omówić osobiście swoje pomysły na wspólną pracę nad wybranymi tematami, wymienić się doświadczeniami dotyczącymi ich zaangażowania w UNIC i stworzyć kilka pomysłów na przyszłą współpracę. W panelu uczestniczyła Anna Rolczak, dyrektor Centrum Komunikacji i PR:
To były intensywne dni. W trakcie sesji ekspertów oraz warsztatu poświęconego komunikacji rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, jak usprawnić działanie sieci w tym obszarze i sprawić, aby nasi studenci, doktoranci i pracownicy w pełni korzystali z jej potencjału. Oczywiście ciężko w tak krótkim czasie omówić wszystko, o czym do tej pory mogliśmy porozmawiać wyłącznie on-line. To pokazuje, jak ważne są takie spotkania, jak bardzo pomagają w codziennej pracy i ilu wspaniałych ludzi tworzy sieć UNIC!
UNIC to także głos studencki i ta konferencja udowodniła, jak bardzo ważne jest zaangażowanie młodych i ambitnych ludzi. Poznaliśmy ambasadorki UNIC, które zostały wyłonione z licznych zgłoszeń przed konferencją – Rumbidzai Hodzonge i Julita Maciejewska, studentki Uniwersytetu Łódzkiego.
W czasie panelu dotyczącego studentów będących ambasadorami UNIC rozmawialiśmy na temat celów i metod działania osób pełniących te funkcje. Wymienialiśmy się pomysłami, jaki naszym zdaniem wkład mogą wnieść i jak mogą się oni przyczynić dla dobra społeczności UNIC. Podzieliliśmy się na grupy i pracowaliśmy nad stworzeniem profilu persony, która naszym zdaniem najlepiej sprawdziłaby się w tej roli. Zastanawialiśmy się, czym powinna się charakteryzować, jakimi umiejętnościami powinna się wyróżniać oraz czego może potrzebować, by chciała się zaangażować. Niewątpliwie fantastyczna była możliwość osobistego poznania tak różnorodnej grupy studentów i spojrzenia na te same kwestie z perspektywy dziesięciu uczelni zrzeszonych w ramach UNIC
– mówiła Julita.
Z kolei podczas wykładu otwartego dla społeczności UŁ – „UNIC@Lodz” była mowa o samej idei Uniwersytetów Europejskich, o pierwszej fazie projektu i rozpoczynającym się UNIC 2.0. Ważnym elementem była informacja o partnerach UNIC, działaniach, które zostały już wykonane oraz tych, które dopiero będą realizowane przez sojusz. Wykład prowadzony przez prof. Łukasza Boguckiego prorektora ds. współpracy z zagranicą oraz dr. Macieja Jażdżewskiego dyrektora International Hub, cieszył się dużym zainteresowaniem.
Odnowione cele UNIC sięgają 2040 r., ale już w tej chwili:
- dzięki przynależności Uniwersytetu Łódzkiego do UNIC, każdy przedstawiciel naszej społeczności akademickiej (student, doktorant, nauczyciel akademicki czy pracownik administracyjny) może bezpłatnie w dogodny dla siebie sposób, uczyć się jednego z 10 języków, którymi posługujemy się w sieci UNIC
- w ramach mobilności wirtualnej, studenci UŁ mogą uczestniczyć w zajęciach wirtualnych oferowanych przez pozostałe uniwersytety zrzeszone w sojuszu
- pracownicy naukowi mogą uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez sieć oraz poszukiwać partnerów do międzynarodowych projektów badawczych
Uniwersytet Łódzki w sieci UNIC – druga faza współpracy partnerów i nowa nazwa sojuszu
Sojusz UNIC rozpoczął swoją działalność w 2020 roku jako partnerstwo ośmiu uczelni. Od dwóch lat również Uniwersytet Łódzki jest jego częścią, a od października 2023 r. oficjalnym partnerem sojuszu. Właśnie rozpoczęła się druga faza współpracy partnerów, którzy stawiają sobie dalekosiężne cele w zakresie wspólnej realizacji inicjatyw edukacyjnych, promowania badań zaangażowanych społecznie, współpracy z miastem i jego mieszkańcami oraz dążenia do pogłębiania integracji uczelni partnerskich na wszystkich płaszczyznach.
Kolejna faza współpracy to także nowa nazwa sojuszu The European University of Cities in Post-Industrial Transitions (Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej), odzwierciedlająca ścisłe powiązanie planowanych działań z otoczeniem, w którym funkcjonują uczelnie. Każda z nich jest położona w mieście lub regionie, który przeszedł transformację postindustrialną i zmagając się z jej konsekwencjami buduje nową tożsamość.
Sojusz UNIC chce być częścią zmian, jakie zachodzą w społecznościach tych miast angażując się w sprawy społeczności poprzez działalności edukacyjną, badawczą, naukową, społeczną czy kulturalną.
Ekosystem UNIC obejmuje również ponad 30 partnerów stowarzyszonych, reprezentujących szeroki przekrój społeczeństwa, w tym władze miasta, instytucje kulturalne i edukacyjne, ośrodki badawcze, parki naukowe, szpitale i centra medyczne, organizacje pozarządowe, a także firmy i stowarzyszenia biznesowe. Partnerami Uniwersytetu Łódzkiego są: Miasto Łódź, Opus. Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich, Łódzka Izba Przemysłowo – Handlowa, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki.
Więcej o sieci UNIC
UNIC 2.0 – rozpoczęła się konferencja „Towards a joint vision 2040”
UNIC pozyskał środki na nowy etap działalności
Megauniwersytet przyszłości z udziałem UŁ – uczelnia dołączyła do międzynarodowej sieci UNIC
Materiał: Małgorzata Gramala, Katarzyna Pardyka, International Hub
Tekst: Iwona Ptaszek-Zielińska, fot. Maciej Andrzejewski, Bartosz Kałużny, Centrum Komunikacji i PR