Finał II edycji Konkursu na najlepsze prace magisterskie i licencjackie z zakresu prawa pracy

W dniu 20 listopada odbyło się podsumowanie działań prewencyjno – promocyjnych realizowanych w 2023 r. przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi.  Podczas uroczystości Pan Marcin Grzelak, Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi ogłosił wyniki II edycji Konkursu na najlepsze prace magisterskie i licencjackie z zakresu prawa pracy, a także wręczył podziękowania dla pracowników WPiA UŁ zaangażowanych we współpracę z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Łodzi.

Fot. Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi

Podziękowania otrzymali: prof. UŁ dr hab. Mirosław Włodarczyk, prof. UŁ dr hab. Krzysztof Stefański, dr Edyta Bielak-Jomaa oraz dr Ewa Staszewska-Kozłowska.

W II edycji Konkursu na najlepsze prace magisterskie i licencjackie z zakresu prawa pracy Kapituła Nagrody podjęła decyzję o przyznaniu absolwentom WPiA UŁ dwóch nagród.

Nagroda II stopnia dla Pani mgr Anny Łaski, która zgłosiła do konkursu pracę pt. "Ochrona danych osobowych jako narzędzie ochrony prawa pracownika do prywatności". Praca została przygotowana w Katedrze Prawa Pracy. Promotorem pracy jest Pan prof. UŁ dr hab. Mirosław Włodarczyk.

Praca magisterska pod tytułem „Ochrona danych osobowych jako narzędzie ochrony prawa pracownika do prywatności” jest wynikiem mojego zainteresowania prawem pracy i problematyką ochrony danych osobowych. Wybierając temat pracy magisterskiej chciałam skupić się na temacie ważnym społecznie. W związku z powyższym zdecydowałam się poświęcić swoje rozważania ochronie prawa pracownika do prywatności. Biorąc pod uwagę, że jednym z narzędzi służącym ochronie tego prawa jest ochrona danych osobowych, wybór tematu okazał się bardzo prosty

- mówi Anna Łaska.

Nagroda II stopnia dla Pana mgr. Filipa Strzępka, który zgłosił do konkursu pracę pt. "Odpowiedzialność odszkodowawcza za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu". Praca została przygotowana w Katedrze Prawa Pracy. Promotorem pracy jest Pan prof. UŁ dr hab. Mirosław Włodarczyk.

Zjawisko dyskryminacji we współczesnym świecie jest przedmiotem rosnącego zainteresowania także wśród prawników. Coraz częściej mówi się o jej formach czy wypływających z niej negatywnych skutkach w dziedzinie zatrudnienia. Dyskryminacja w zatrudnieniu jest aktualnym tematem ze względu na stale rosnącą liczbę regulacji prawnych oraz opartego na nich orzecznictwa zarówno w prawie polskim, jak i unijnym oraz międzynarodowym. W swojej pracy skupiłem się przede wszystkim na roszczeniu odszkodowawczym, które przysługuje osobom dotkniętym nierównym traktowaniem. Ponadto, pisanie pracy magisterskiej na temat odpowiedzialności odszkodowawczej za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu pozwoliło na zgłębianie zainteresowań z dwóch gałęzi prawa równocześnie, tj. prawa pracy oraz prawa cywilnego, co było dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem takiej tematyki.

- mówi Filip Strzępek.

Konkurs na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z zakresu prawa pracy jest organizowany przez Okręgowy Inspektora Pracy w Łodzi oraz Katedrę Prawa Pracy.